Polski Parlament rozpoczął długo oczekiwane przez Pacjentów oraz środowiska medyczne w Polsce prace legislacyjne, mające na celu ograniczenie braków w dostępie do medycznych konopi. Grupa CanPoland monitoruje proces legislacyjny i podejmuje działania w celu ułatwienia dostępu do leków konopnych dla Polek i Polaków.
13 stycznia 2022 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustaw konopnych, nad którymi pracował Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany oraz poseł Jarosław Sachajko. Po głosowaniach, do dalszych prac w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Zdrowia, skierowany został projekt ustaw autorstwa posła Sachajki, a pozostałe propozycje odrzucono. Rozumiemy rozczarowanie społeczne związane z odrzuconymi ustawami, ale jednocześnie patrzymy na prowadzone prace przez pryzmat grupy farmaceutycznej, którą jest CanPoland i dostrzegamy tu nadzieję na pozytywne zmiany, których jeszcze w Polsce nie było. – mówi Zbigniew Pisarski, przewodniczący Rady Nadzorczej CanPoland S.A.
ALTERNATYWNE ŹRÓDŁO DOSTAW
Dla Grupy CanPoland pozytywny wynik prac legislacyjnych uwzględniający uprawę medycznych konopi przez rodzime instytuty badawcze, w ramach projektu ustaw posła Sachajki, będzie stwarzał możliwości poszerzenia dostępu do surowca roślinnego na potrzeby wytwarzania medycznych konopi, których tak w Polsce brakuje. Obecnie w kraju nie możemy uprawiać konopi na potrzeby medyczne, co skutkuje potrzebą rejestracji oraz importu surowców zagranicznych, które muszą przejść długą i niezwykle rygorystyczna drogę, zarówno urzędową jak i morsko-lotniczą, by ostatecznie znaleźć się w polskich aptekach, w ograniczonych ilościach. – mówi Dominika Wicher, Dyrektorka ds. Operacji CanPoland S.A.
KORZYŚCI DLA POLSKICH PACJENTEK I PACJENTÓW
Polki i Polacy mają szansę uzyskać stały dostęp do medycznych konopi dzięki krajowym uprawom. Lokalizacja instytutów będzie również odporniejsza na ryzyka związane z opóźnieniami w łańcuchu dostaw. Nie bez znaczenia jest także ważna dla Grupy CanPoland kwestia niższego śladu węglowego, generowanego przez logistykę. – dodaje Wicher.
WIELU BENEFICJENTÓW
Docelowym beneficjentem procedowanej obecnie ustawy są pacjenci kwalifikujący się do leczenia medycznymi konopiami, które zyskują coraz większe uznanie środowiska medycznego na całym świecie. Potwierdzają to również najnowsze badania nad walką z wirusem SARS-CoV-2. Pośrednim beneficjentem będą polskie instytuty badawcze, ale także polskie firmy farmaceutyczne – potencjalni pracodawcy, jak Grupa CanPoland wyspecjalizowana w dostarczaniu na polski rynek produktów bazujących na medycznych konopiach oraz właściciel sieci przychodni CanPoland Clinics.
NIE TYLKO PATRZYMY, DZIAŁAMY Przeprowadziliśmy analizę rynku instytutów badawczych, które będą zajmować się uprawą konopi innych niż włókniste na potrzeby przemysłu farmaceutycznego. Jesteśmy już po pierwszych wstępnych rozmowach. Jednocześnie braliśmy i będziemy brali czynny udział w pracach podkomisji, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą ekspercką. – mówi Karol Bogusz Kierownik Działu Rejestracji CanPoland S.A. Jest znaczący krok, który będzie miał wpływ na rozwój branży konopnej w Polsce, nawet w sytuacji, gdy w Sejmie procedowana jest jedna ustawa” – podsumowuje Bogusz.